Fericirea, consumerismul şi depresia

ARTICOLE / Psihologie —
Fericirea, consumerismul şi depresia

În popor circulă vorba „Banii n-aduc fericirea” și cu toții știm că nu este adevărat. Pentru că ați văzut vreodată un sărac fericit? Eu n-am văzut, deși se spune că există. Oricum, dacă există oameni săraci care sunt fericiți, aceia sunt foarte rari.

Dintre cei care dispun de bani și putere, unii par a fi fericiți. Pentru alții, se pare că, într-adevăr, banii n-aduc fericirea.

Octavian Paler spunea că „este fericit nu acela care are multe, ci acela care are nevoie de puține”. Cu alte cuvinte, suntem cu atât mai fericiți cu cât avem mai puține dorințe nerealizate. Un animal poate fi fericit mai ușor decât un om, deoarece are dorințe mai puține și mai rudimentare.

Dacă Paler are dreptate, înseamnă că este cu atât mai probabil să devenim nefericiți cu cât avem mai multe nevoi și dorințe, pentru că va fi mai greu să le satisfacem pe toate. Cu cât suntem mai complecși, cu atât suntem și mai nefericiți.

Banii joacă un rol în povestea aceasta. Cine are bani își poate îndeplini mai multe dorințe, deci probabil va fi mai fericit decât un om sărac. Dar, pe de o parte, există lucruri pe care banii nu le pot cumpăra. Pe de altă parte, se știe că, pe măsură ce acumulezi bani, bunuri etc., crește și dorința de a avea mai mult. Cu cât ai, cu atât ai vrea să ai mai mult.

Dar nu numai cei bogați năzuiesc să aibă din ce în ce mai mult. Uitați-vă la TV și la restul mass-mediei, examinați reclamele, emisiunile și articolele de revistă. Suntem îndemnați sistematic să cumpărăm mașini scumpe, telefoane și gadgeturi scumpe, mâncare și haine scumpe etc. În mass-media se creează un stil de viață etalon pentru care un salariu mediu românesc nu este suficient. Oamenii se conformează fără să-și dea seama standardelor promovate în media și ajung să își dorească lucruri pe care nu și le permit și de care uneori nici nu au nevoie.

Și, când nu poți avea ceea ce îți dorești, ce altceva poți face decât să devii nefericit?

Depresia, o boală atât de frecventă, pare să aibă legătură cu consumerismul, tendința omului din ziua de azi de a consuma tot mai mult. Îți dorești multe, dar nu ți le permiți, deci nu ești fericit.

Din păcate, nevoile și dorințele umane pot fi manipulate cu ușurință. Capitalismul se bazează pe consum și noi ne conformăm: fericiți sau nu, nu ne dorim decât să avem cât mai multe lucruri.