O zicală veche spune: „Nu poți să îți alegi rudele, dar poți să îți alegi prietenii”. Asta este bine, pentru că uneori prietenii se dovedesc a nu fi deloc prieteni. Prietenii pot fi minunați în anumite situații, dar unii dintre ei se dovedesc, până la urmă, nocivi.
Relațiile de prietenie se dezvoltă la fel ca o floare care trece prin diferite stadii până înflorește. Pe măsură ce se dezvoltă, floarea poate fi deteriorată serios de soare, ploaie, vânt sau boli.
Primele impresii și contextul social, precum activitățile și experiențele comune, pot contribui la apariția unei relații de prietenie, dar natura relației se schimbă adesea semnificativ pe măsură ce persoanele implicate ajung să se cunoască mai bine.
Trăsături accentuate de personalitate
Prietenii toxici prezintă de multe ori trăsături accentuate de personalitate, precum personalitate narcisică, borderline sau histrionică. Aceste persoane nu sunt capabile să mențină relații armonioase cu cei din jur.
De obicei, trăsăturile accentuate de personalitate nu pot fi recunoscute la primele impresii și în primele etape ale relației de prietenie, deoarece oamenii au tendința de a-și ascunde trăsăturile negative de caracter. Ele se dezvăluie de-a lungul timpului și, în special, în perioadele de stres. Și creșterea sau scăderea veniturilor poate să dezvăluie adevărata natură a unei persoane.
Compararea cu ceilalți
Prieteniile toxice mai pot să apară din cauza comparării sociale. Teoria comparării sociale susține că facem judecăți despre noi înșine și despre ceilalți pe baza a ceea ce vedem la cei din jur. De exemplu, dacă cei din jurul nostru au mulți bani în comparație cu noi, ne vom simți săraci. Dacă suntem înconjurați de oameni săraci, vom avea impresia că avem suficienți bani.
Prietenii toxici nu vor suporta să vadă că îți merge bine. Sentimentul lor de insecuritate se manifestă prin sabotarea încercărilor celorlalți de a avea succes și de a fi fericiți. După cum se spune: „Cu astfel de prieteni, cine mai are nevoie de dușmani?”.
Cum să eviți prietenii toxici
Nu este ușor să te protejezi de prietenii toxici, mai ales dacă aveți activități comune, împărțiți aceeași locuință sau aveți mulți prieteni comuni. Cu toate acestea, uneori trebuie să îți amintești că, dacă ești liber să îți alegi prietenii, ar trebui să fii liber și să renunți la ei.
Gândește-te la viața ta ca la un drum lung. De-a lungul acestui drum te însoțesc alți călători, alături de care uneori petreci mult timp, iar alteori te desparți rapid de ei. Cei care te însoțesc sunt uneori bineveniți, alteori nu. Unii se dovedesc a fi tovarăși de călătorie minunați, alții, dimpotrivă.
Dacă ești prevăzător și înțelegi de ce prietenia poate fi toxică sau utilă, vei fi capabil să iei decizii mai bune în legătură cu persoanele cu care să te împrietenești și de care să te ferești.
Pe de altă parte, când ai de-a face cu prieteni toxici care, în mod evident, nu îți vor binele, le poți spune „la revedere”, continuându-ți drumul prin viață fără ei.