Anorexia nervoasă

ARTICOLE / Psihologie —
Anorexia nervoasă

Anorexia nervoasă este o afecțiune caracterizată prin refuzul persoanei afectate de această maladie de a menține o greutate corporală normală. Persoanele anorexice prezintă o teamă persistentă cu privire la luarea în greutate și au o percepție neconformă cu realitatea în ceea ce privește conformația sau dimensiunea corpului.

Greutatea corporală pe care o menține individul este sub nivelul minim corespunzător pentru vârsta și înălțimea sa. Când survine la copii sau la adolescenți, aceștia nu au capacitatea de a lua în greutate plusul așteptat ca urmare a creșterii în înălțime.

Diminuarea greutății se realizează de regulă prin reducerea cantității de alimente consumate zilnic. Anorexicii încep mai întâi să elimine din dietă alimente considerate a avea un aport caloric prea mare, dar sfârșesc prin a se restrânge la o dietă extrem de severă, limitată numai la câteva alimente. Alte metode de a pierde în greutate sunt provocarea intenționată de vărsături, abuzul de laxative sau diuretice sau exercițiile fizice foarte intense.

Aceste persoane au o teamă persistentă de a nu deveni obeze, iar frica de obezitate nu este înlăturată de scăderea în greutate. Preocupările privind luarea în greutate se accentuează uneori chiar când greutatea lor continuă să scadă.

La anorexici, experiența propriului corp și a conformației acestuia este distorsionată și neconformă realității. Cu toate că sunt extrem de slabi, ei se suspectează totuși că sunt obezi. Unii dintre ei, deși realizează că sunt slabi, consideră că au prea mult țesut adipos pe anumite părți ale corpului, cel mai frecvent pe coapse, abdomen sau fese.

Se cântăresc excesiv, își măsoară în mod obsesiv părțile corpului și își controlează tot timpul cu ajutorul oglinzii zonele corporale pe care le consideră a fi „grase”.

Stima lor de sine este dependentă de conformația și greutatea corpului. Dacă reușesc să piardă în greutate, consideră acest lucru ca fiind o mare realizare și semn al unui caracter „tare”. Dacă iau în greutate, percep aceasta ca pe un semn al lipsei autocontrolului.

Deși unele persoane anorexice își dau seama că sunt prea slabe, ei neagă de obicei efectele severe asupra organismului pe care le are starea de malnutriție pe care și-o impun.

Femeile anorexice suferă de amenoree – absența menstruației. La fetele anorexice, prima menstruație apare mai târziu decât în mod normal.

Când greutatea lor scade foarte mult, anorexicii dezvoltă simptome depresive, cum ar fi: deprimarea, izolarea socială, irascibilitatea, insomnia, lipsa interesului pentru sex. De asemenea, apar idei obsesive care pot să aibă legătură cu alimentația sau nu. De cele mai multe ori, aceste gânduri au legătură cu alimentația, încât unii dintre ei colecționează rețete alimentare sau fac provizii de alimente. Tulburarea obsesională este înrăutățită de malnutriție.

Unii anorexici au dificultăți în a mânca în locuri publice, au gânduri legate de ineficiența personală sau de inutilitate sau au dificultăți în a stabili relații sociale.

Cine este afectat de anorexie

Mai mult de 90% din cazurile diagnosticate apar la femei. Anorexia este o tulburare specifică țărilor dezvoltate, în care există hrană din belșug și unde femeile sunt considerate cu atât mai atractive cu cât sunt mai slabe.

Nu survine decât rar la copii, vârsta medie la care este diagnosticată fiind 17 ani. De asemenea, debutul acestei maladii survine rar la femeile trecute de 40 de ani.

Adesea debutul anorexiei este asociat cu un eveniment de viață stresant, cum ar fi separarea de familie și începerea traiului pe cont propriu.