Nașterea a fost dintotdeauna un proces instinctiv în care femeia a avut un rol esențial. Dacă aruncăm o privire în străfundurile istoriei și încercăm să aflăm cum nășteau „stră-stră-... străbunicele” noastre, constatăm lucruri surprinzătoare.
„Scaunele de naștere” au avut în trecut un rol semnificativ
În majoritatea culturilor și civilizațiilor tradiționale, femeile își petreceau travaliul și nășteau alternând perioadele de stat întins cu poziția în picioare sau cu variante ale acestei poziții. Ele se implicau în mod activ în timpul travaliului și al nașterii, folosindu-și propriile resurse, dar apelând și la practici și obiceiuri tradiționale, care însă și-au pierdut în timp semnificația și multe dintre ele au fost uitate.
Tradiționalele „scaune de naștere”, precum și alte obiecte pe care le regăsim în zilele noastre în Muzeul Artei Africane din Washington, dar și în Muzeul Țăranului Român din București, au jucat un rol semnificativ la naștere. Ele vin din înțelepciunea unor strămoși care, după două milenii de evoluție, încă reușesc să ne uimească și să ne surprindă prin modul în care gândeau și puneau în practică această gândire.
Dezvoltarea tehnicilor obstetricale
Apariția obstetricii prin anii ’50 și dezvoltarea tehnicilor obstetricale au avut un rol hotărâtor în producerea unor schimbări esențiale în derularea nașterii. Sunt dovedite beneficiile obstetricii moderne în salvarea multor vieți de femei și copii, în situațiile în care apăreau complicații în timpul sarcinii sau la naștere. Datele statistice adunate în timp arată o evidentă scădere a mortalității materno-infantile prin risc obstetrical.
Pe de altă parte însă, folosirea tehnicilor obstetricale a contribuit în mod nejustificat la extinderea și practicarea lor și în sfera nașterilor normale, producând de multe ori perturbarea acestui proces natural.
Deși în culturile tradiționale nașterea avea loc la început acasă și mai târziu în casele de nașteri, în societatea modernă ea a început să fie practicată pe scară tot mai largă în spitale, unde atitudinea medicalizată a câștigat tot mai mult teren. Femeile trebuiau să adopte poziția pe spate în timpul travaliului, acceptau folosirea perfuziilor ocitocice pentru declanșarea sau stimularea pe cale artificială a nașterii, tăierea perineului și operația cezariană.
Tradiționala răbdare a obstetricienilor și moașelor a dispărut și ea treptat. Femeile își doreau să nască mai repede și fără dureri și nu conștientizau riscurile pe care le putea avea, de multe ori, folosirea medicamentelor și a perfuziilor în timpul sarcinii sau la naștere, atât asupra sănătății lor, cât și asupra sănătății viitorului lor copil.
Act fiziologic sau proces medicalizat?
În zilele noastre, constatăm din ce în ce mai frecvent că, acolo unde s-au încălcat în mod abuziv legile naturii, au început să apară și consecințe negative. Femeile trebuie să perceapă și să înțeleagă nașterea ca pe un proces natural în care intervenția obstetricii și a tehnicilor obstetricale moderne este justificată doar în situațiile în care apar complicații care impun intervenția și salvarea de urgență a vieții mamei și a copilului.
În acest context, tot mai multe femei încep să-și redescopere resursele și privesc cu interes către nașterea normală. Ele învață să respire, să adopte pozițiile verticale, în care se folosesc de beneficiile forței de gravitație, să se maseze și, nu în ultimul rând, să se relaxeze, reușind astfel să-și păstreze autocontrolul asupra durerii și să aibă o naștere naturală mai ușoară. Ca și „stră-stră-... bunicele” lor, ele își descoperă forțele interioare de care dispun și la care pot apela fără teamă în timpul nașterii.
Altele descoperă beneficiile folosirii apei și vor să o folosească în timpul travaliului, când efectul relaxant al unei băi le poate ajuta să producă dilatația mai repede și să suporte durerea mai ușor. Ele își exprimă chiar și dorința de a naște în apă. Și de ce să nu se întâmple acest lucru, atâta timp cât măsurile de igienă dintr-un spital modern, dar și tehnologia obstetricală, le pot permite să aibă o astfel de naștere în condiții de siguranță?
Există și o a treia categorie de femei care, spre deosebire de cele de mai sus, doresc să beneficieze de confortul unei nașteri cu anestezie peridurală într-un spital modern, anestezie care, în zilele noastre, oferă confortul nașterii fără dureri, considerându-se că nu are repercusiuni majore asupra sănătății mamei și a viitorului ei copil.
Toate aceste femei, împreună cu soții sau partenerii lor, trebuie să fie ajutate de medicul de familie, de obstetrician și de moașă să ia cea mai bună decizie, respectându-li-se dreptul de a avea o preferință și de a alege modul în care să decurgă nașterea lor.