Există, pe toată perioada anului, două segmente care dau de furcă oamenilor cu probleme dentare: vara, când, din cauza căldurilor mari și a consumului de băuturi și alimente foarte reci, se exacerbează infecțiile dentare și parodontale, și iarna, când temperaturile sunt scăzute mult timp, iar dinții au o sensibilitate mai mare.
Când este foarte frig, mergem pe afară cu fața liberă, iar dacă gâtul și capul sunt descoperite, s-au creat premisele unei îmbolnăviri rapide. Sub țesutul moale și subțire al feței, oasele maxilare se răcesc, la fel și dinții. În acest caz, toate cariile complicate pot da simptome neplăcute.
Când, după ce s-a răcit fața, se intră într-o încăpere încălzită, dilatația bruscă a țesuturilor poate crea, de asemenea, probleme. Trecerea bruscă de la cald la rece și invers favorizează dezvoltarea unor microbi și virusuri, iar pe un teren deficitar există pericolul infecțiilor.
Să tratăm din timp problemele dentare care pot apărea
Să presupunem că avem un proces inflamator mic, care evoluează cronic, la rădăcina unui dinte. Aceste fluctuații de temperatură îl acutizează, zona se inflamează, doare, face puroi și obrazul se umflă.
Altă variantă este existența unei carii simple, care încă nu doare, dar care este destul de adâncă. Răceala de afară pătrunde la dinte, iar prin carie trece direct la pulpa dentară, unde există acel „nerv” sensibil. Cum răspunde la rece un dinte cariat? Prin durere. O asemenea durere devine insuportabilă treptat, iar dacă începe să pulseze, semn că se creează puroi, atunci bietul bolnav începe să se vaite.
Tot din cauza frigului, o extracție recentă se poate vindeca greu, cu dureri. Și exemplele pot continua.
Cum să ne ferim de astfel de crize? În primul rând, trebuie să ne evaluăm cu grijă starea dinților și să tratăm din timp problemele care pot apărea. Trebuie să ne ferim de răceală, de viroze, de gripă, întâi prin vaccinul antigripal și apoi printr-o igienă bună a gurii și a întregului organism.
Apoi trebuie evitată, pe cât posibil, aglomerația și trebuie evitate persoanele bolnave. O altă măsură este îmbrăcămintea adecvată. Când este frig, e bine să avem o căciulă, un fular și o haină mai groasă.
Este bine să evităm tratamentele stomatologice complexe iarna, pe ger. Dacă nu este vorba despre dinții din față, deci despre aspectul feței, se poate amâna elaborarea unor tratamente dure, precum șlefuirile pentru lucrările dentare, extracțiile sau operațiile, mai ales dacă știm că nu ne putem permite să stăm câteva zile în casă.