Cu toții știm că bărbații nu sunt la fel de deschiși și comunicativi ca femeile. De exemplu, o să observi că, spre deosebire de tine, în general, convorbirile pe care le au ei la telefon durează cel mult un minut sau două.
Lipsa activității de comunicare la bărbați se datorează mai multor factori: psihicul, modul în care au crescut și s-au adaptat în societate, precum și diferențele genetice dintre bărbați și femei. Toate acestea au legătură cu felul în care comunică.
Prin urmare, în mod natural, faptul că iubitul tău nu este foarte vorbăreț nu are legătură deloc cu tine. Dacă ai noroc și ai cunoscut un bărbat care face excepție de la regulă și este ceea ce îți dorești tu într-o relație, bucură-te de el. Însă, dacă observi că aceste calități îi lipsesc prietenului tău, nu îl stresa și nu încerca să îl schimbi, pentru că, cel mai probabil, îl vei îndepărta de tine.
Cu siguranță ai auzit și tu expresia care spune că bărbații sunt de pe Marte, iar femeile de pe Venus, născută în urma titlului cărții scrise de John Gray, în 1992. Acest lucru este adevărat în sensul că bărbații și femeile sunt fundamental diferiți și privesc lumea cu ochi diferiți.
Tocmai aceste diferențe sunt sursa compatibilității dintre genuri, faptul că se pot completa unul pe celălalt. Fără aceste diferențe, relațiile poate nu ar mai fi atât de incitante. De aceea, trebuie să profiți și să privești diferențele dintre voi ca pe un lucru pozitiv.
Din punct de vedere anatomic, sursa diferenței dintre femei și bărbați, atunci când vine vorba de comunicare, se găsește într-o parte a creierului numită „corpus callosum”, care conectează emisfera dreaptă de cea stângă. Această zonă este mai bine dezvoltată la femei decât la bărbați. Prin urmare, femeile gândesc și simt în același timp, spre deosebire de bărbați, care, de cele mai multe ori, își separă sentimentele de gânduri.
Un alt motiv pentru care el nu se exprimă la fel de mult ca tine este modul în care bărbații cresc și se adaptează în societate. Încă de mici, băieții învață că trebuie să fie curajoși, puternici și să nu își arate slăbiciunile. Iar ei percep, de multe ori, discuțiile despre sentimente ca fiind o slăbiciune.
Bărbații consideră că acțiunile spun mai mult decât vorbele. De aceea, atunci când îți ia un buchet de flori sau un cadou mai special, pe care ți-l doreai de mult timp, pentru el este echivalentul unei declarații de dragoste sau al faptului că îi pasă și este atent la ceea ce îți dorești. Așadar, ține cont de lucrurile pe care le face pentru tine și arată-i că le apreciezi.
Chiar dacă bărbații se deschid foarte rar emoțional, asta nu înseamnă că nu le place comunicarea. Ei chiar apreciază discuțiile stimulante și au nevoie de dialog la fel de mult ca și noi. Totuși, la fel cum îi reproșezi toate micile greșeli și, mai ales, lipsa comunicării în relație, încearcă să îl și lauzi de fiecare dată când face un gest frumos.
Vei vedea că relația ta se va îmbunătăți considerabil. Așa că ține cont de micile diferențe dintre sexe și relaxează-te. Este absolut normal ca bărbații să nu fie la fel de comunicativi precum femeile.